Jak správně vyčistit komín?

Pokud některý (kouřovod) komponent netěsní správně nebo je poškozený, kamna dobře netáhnou,  v komínových cestách se hromadí zplodiny, které se tak můžou dostat i do místnosti .Počítejte s tím, že i bezchybný provoz komína zanechává usazeniny zplodin v komíně. Pokud nebudete čistit komín pravidelně, může to mít za následek zhoršení tahu komína a tím i snížení funkčnosti komína.

Pravidelné čištění a údržba komínu přispívá ke správné funkci komína a zajištění tahu komína. S čistěním nemusíte čekat na kominíka, proces čištění se dá zvládnou také svépomocně, ušetřit tak pár set korun. Odstranění běžných komínových sazí je docela jednoduché a snadné, chce to však trochu cviku. 

Komín můžeme čistit třemi způsoby:

Ústím komína to je čištění shora - v tomto případě ke správnému čistění komínu používají se Komínové růžice a strojky, kartáče i štětky (vhodné jsou i se závažím).

Vymetacím otvorem – vymetací otvor se nachází zpravidla v půdním prostoru pod střechou, ale může být i nad střechou, slouží k čištění průduchů tam, kde nelze použít čištění ústím komína, část komínového průduchu pod vymetacím otvorem se čistí spouštěním čistícího nářadí shora a část nad vymetacím otvorem se čistí vytlačováním kominického strojku, kartáče či sluníčka na nastavitelných tyčích nebo pružném drátu směrem nahoru až nad ústí komínového průduchu.

Komínovými dvířky – a to pokud nelze provést čištění žádným z předešlých způsobů, může se komínový průduch vyčistit zespodu komínovými dvířky vybíracího, revizního otvoru nebo přes sopouchy po demontáži kouřovodů spotřebičů napojených na komín. Tady je vhodné použít komínové štětky a kartáče. Tento způsob je vhodný pro komíny do výšky max. 6 metrů. Jinak se kombinuje s některým z předešlých způsobů.

Podle toho jakým způsobem budete čištění provádět a také podle toho z jakého materiálu máte komín, si pořiďte kvalitní pomůcky pro čištění komína a to ze vhodných materiálů. Pokud budete chtít čistit nerezový komín musíte použít vždy nerezové pomůcky ke čištění, navíc ocelové tyče, lana i závaží mají být potažena ochranou vrstvou plastu, aby nedošlo ke poškrábání a narušení povrchu a pak i k případné korozi.

Vždy zvolte správné, kvalitní a robustní pomůcky - samotné čištění s nimi je tak snadnější -  nekroutí se, nadměrně se nedeformují a budou Vám navíc déle sloužit.

Chcete-li vyčistit komín, začněte nasazováním pracovních rukavic, brýlí a prachové masky, abyste se chránili před sazemi. Také byste měli kolem krbu nebo kamen rozložit plachtu, aby bylo čištění snadnější.

Čistění komína provádíme vždy od hora - dolů! Tedy nejdříve ústím komína na  střeše, pak vymetacími otvory pod střechou, napojeními - sopouchy k jednotlivým krbům a kamnům a pak teprve spodními revizními dvířky, tak aby se nezanášely již vyčištěné pasáže komína.

 Až budete připraveni začít, s čištěním komínového tělesa a vložek komína proveďte tyto kroky:

1) odstraňte klapku z kouřovodu, aby se nedostala do cesty

2) čistěte vždy jen studený komín, odpojený od spotřebičů - pokud budete provádět čištění v plné topné sezóně - nechte večer vyhasnou kamna a čištění provádějte následný den

3) proveďte utěsnění otvorů opojených rour a kouřovodů od komína aby nedošlo k průniku sazí a spalin do obytného prostoru, samostatné kouřovody čistěte nejlépe venku, snadno saze z nich vysypete. Jako ucpávku použijte nějakou vhodnou textilií, noviny, malířskou lepící pásku nebo těsnící šňůru.

4) Odstraňte případnou stříšku komínu 

Nyní proveďte samotné čištění komína zvolenými pomůckami, důležité je vybrat i správný tvar štětky a kartáče. Vhodné je kombinování různých pomůcek pro čištění komína - například komínový strojek, závaží a štětku do komína. Pro komíny se vložkami a například pro nerezové komíny se více hodí ty kulaté, naopak pro hranaté vnitřní průduchy komína použijte hranaté štětky a hranaté kartáče.

Při čištění komína postupujte systematicky shora dolů a opatrně, aby jste případným závažím nepoškodili komínové těleso. Při čištění venkovní horní části komínu dbejte na svou bezpečnost, čištění provádějte jen pokud je bezpečné, pokud není, čistěte komín raději podstřešními komínovými dvířky. Po vyčištění komínu vymeťte ještě smetáčkem a lopatkou všechna přístupná vyústění, z vybíracího otvoru také lopatkou a smetáčkem odstraňte veškeré spadané saze.

Nakonec odstraňte všechny ucpávky a po sestavení kouřovodů a částí komínového systému zpět zkontrolujte funkčnost a tah komínu zkušebním zatopením.

 

Čištení a údržba komínu

Odeslat článek známému   Vytisknout