Jaký je rozdíl mezi krbovou vložkou a krbovými kamny?

 

Z krbových kamen budete mít radost mnohem dříve než z krbové vložky. 

Prostě kamna jen postavíte, připojíte je kouřovodem ke komínu a topíte. Volně stojící krbová kamna jsou velmi variabilní variantou. Krbová kamna jsou nejrychlejším prostředkem k zatopení v prochladlé místnosti. K svižnému přenosu tepla totiž dochází díky vysokému poměru využitelnosti paliva 75 % až 85 % na jedné straně a velké kontaktní ploše na straně druhé. Tak rychlého efektu se nedočkáme ani u krbu s krbovou vložkou.

Krbové vložky je nutné ještě obestavět a obložit.

Jedná se o technologicky delší proces, kdy po obestavě výběrem zvoleného obkladu dosáhnete vámi vybraného designu. Vložka pak vypadá jako uzavřený krb, díky tomu je v místnosti méně prachu a kouře. Vložky je možné také vložit do již existujícího otevřeného krbu, který tak získá výrazně vyšší účinnost hoření i spalování - účinnost spalování je od 80 % až do 85 %

Krbová vložky a kamna vybírejte podle objemu otopného prostoru a výkonu. Promyslete také to, co od krbu očekáváte - má sloužit pro příležitostné přitápění, nebo každodenní vytápění.

Pokud kladete důraz na životnost krbu, je lépe zvolit krbovou vložku. Samostatné krbové kamna slouží na přitápění, nebo se kombinují s jiným systémem vytápění, například podlahovým.

Vhodně vybranou krbovou vložkou vytopíte s přehledem dům, byt i chatu a to především díky možnostem účinného rozvodu tepla. Jedná se o dva samostatné systémy rozvodu vytápění.

Teplovzdušný rozvod - díky cirkulaci vzduchu vložka i kamna nasávají studený vzduch, ohřejí jej a posílají dál po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zaizolovavé potrubí, tvarovky, sběrače s filtry .

Teplovodní rozvod – v kamnech i krbové vložce jsou v plášti nad ohništěm naistalovány tepelné výměníky, které posílají trubkami teplou vodu buď do radiátorového systému, nebo za určitých podmínek do podlahového vytápění.

Krbová kamna a vložky

Odeslat článek známému   Vytisknout