Montážní návod | UNI-TERM
1. Založení komína UNI - TERM
Na základ komína (naddimenzuje statik) položíme izolaci proti vlhkosti (s možností napojení na izolaci celé podlahy). Na ni položíme do malty první tvárnici. Do tvárnice osadíme nádobu na odvod kondenzátu nebo první komínovou vložku, ve spodní části ji zafixujeme maltou. Je důležité na založené tvárnici naznačit orientačně budoucí výšku podlahy. Větrací mřížka, miska na odvod kondenzátu by měla byt umístěna nad budoucí podlahou. Je to důležité hlavně z hlediska větrání odvětrání izolace komínové vložky a pro odvod kondenzátu. Vývod kondenzátu z kotle a komína napojíme na kanalizaci, nebo na sběrnou nádobu.
Keramické komponenty je třeba otočit drážkami směrem po vodě - tzn. že vtékající voda do komína musí vtékat do vnitřku komína směrem do kondenzační jímky.
Před lepením keramických vložek je nutné lepenou drážku otřít vlhkou houbou, namazat drážku dostatečnou vrstvou lepidla, spojit šamot a vytlačené lepidlo vytřít do hladka uvnitř šamotových trubek. Drážky musí být plné lepidla, těsné a vytřené do hladka, aby nedocházelo k usazování dehtu na stěnách komínu
2. Komínové dvířka
Do malty položíme další tvárnici a do ní čistící komínovou vložku do šamotové pasty nebo komínového tmelu. Přebytečnou vytlačenou pastu setřeme vlhkou houbou. Také je velmi důležité setřít maltu ze spár mezi betonovými tvárnicemi, aby v žádném případě nemohlo dojít k destrukci vložek. Vlivem zahřáním komína, se šamotové vložky mohou roztáhnout až o 5mm na 1m délky. V následující tvárnici vyřežeme úhlovou bruskou otvor na komínová dvířka. Přiložíme komínové dvířka do připraveného otvoru, a pokud lem komínových dvířek nedolehne na tvárnici, tak zkrátíme o potřebnou vzdálenost obdélníkový tvar na komínové tvarovce. Vzniklé mezery, mezi komínovou vložkou a betonovou tvárnicí utěsníme minerální vlnou. Izolační vata vytváří tepelnou izolaci, umožňuje odvětrávání prostoru mezi šamotovou vložkou a venkovním pláštěm a umožňuje dilataci vnitřního pláště komína.
3. Připojovací vložka na kouřovod
Osadíme komínovou vložku na připojení na kotel s odbočkou 90° nebo 45°. Do následující komínové tvárnice vyřežeme otvor po celé délce tvárnice, tak aby mezi komínovou a komínovou vložkou byla mezera minimálně 3 cm a utěsníme minerální vlnou. Dále už pokládáme postupně komínové tvárnice a vložky a izolujeme je vatou.
4. Ukončení komína
Kulaté otvory v rozích tvárnice zalijeme cementovou maltou, do maltového lůžka položíme betonovou krycí desku. Na krycí desku položíme ukončovací kónus z nerezavějící ocele a odměříme výšku poslední komínové vložky, která musí dosahovat až po horní lem nerezového kónusu. Podle naměřené hodnoty jí zkrátíme úhlovou bruskou. Na povrch vložky naneseme vrstvu silikonového tmelu a nasuneme ukončovací kónus. Vrchní okraj také zatřeme tmelem. Nadstřešní část komínu, doporučujeme zateplit. Docílí se tím lepší funkčnosti komínu. Toto platí i pro komíny které stojí samostatně zvenku objektu. Každý komínový systém je nutné zejména v nad-střešní části přesíťkovat, přetáhnout flexibilním lepidlem a omítnout fasádní omítkou, nebo oblepit dekoračním obkladem. Je nutné používat směsi pro venkovní použití aby došlo k zamezení vsakovaní vody do komínových tvárnic.. Další možnosti je použití betonových segmentů FINAL, které imitují cihlové zdivo. V případě obezdívky lícovými cihlami zabudujeme do tělesa komína krakorcovou desku.
5. Všeobecné pokyny
Dodržujte montážní pokyny a montážní práce vykonávejte pečlivě. Dosáhnete tím delší životnosti komína. Před samotnou výstavbou komína je potřebné vědět definitivní výšku podlahy jako i výšku a umístění čistících a připojovacích otvorů. První připojení kouřovodu je ve výšce minimálně 132cm osově od základu a každé další připojení je násobkem 33cm. Při výstavbě komína je nutné do kulatých otvorů v rozích tvárnic vkládat ocel, výztuž Ø 8-12mm a zalévat maltou, při napojování prutů, tyto přesadíme ve spoji o cca 15 cm. Spoj provádíme uvnitř tvárnice. Je potřebné ze statického hlediska (např. velká volná výška komína nad střechou). Použité výztuže určí statik, jinak je potřeba každé 4m zabezpečit komín proti vybočení. Při prostupu komína stropem se vynechá mezera mezi komínem a stropem min 3cm a vyplní se minerální vlnou. Přechod přes krov a dřevěné konstrukce musí být ve vzdálenosti min. 50 mm od tvárnice. Při přechodu přes krov je vhodné, aby tvárnice byly kotveny prvky z oceli s dilatační mezerou cca 5 mm kolem pláště komína ukotvenou pevně ke krokvím konstrukce krovu. Komín je nutné správně oplechovat a zaizolovat při průchodu krovem, aby nedošlo k zatékání dešťové vody po komínovém tělese. Komínové systémy, které nejsou v zimních měsících využívány, je nutné zahřívat pozvolna, aby nedošlo k tepelnému šoku promrzlého systému a poškození šamotu. Spotřebič ke komínovému systému je nutné připojovat prostřednictvím redukce s těsnící šňůrou.